menü
Aslı Bolayır

Aslı Bolayır

Aslı Bolayır, Fransa ve İspanya'da eğitim görmüş tanınmış bir sanatçı ve sanat terapistidir. Çeşitli hikayeleri bir araya getirmek için dikiş, kolaj ve litografi gibi teknikleri kullanır.

Aslı, lisans ve yüksek lisans eğitimini Fransa'nın Marsilya şehrindeki École des Beaux-Arts'da sanat bölümünde tamamlamış ve İspanya'nın Barselona şehrindeki IATBA, Disiplinlerarası Sanat Terapisi Enstitüsü'nde sanat terapisi yüksek lisans eğitimini almıştır.

Eserleri uluslararası arenada sergilenmiştir; bunlar arasında Marsilya, Amsterdam, İstanbul, Londra, Toskana ve Meksiko gibi şehirler bulunmaktadır ve ayrıca eserleri hem KKTC hem de Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Devlet Koleksiyonları tarafından satın alınmıştır.

Sanatını, İsveç, Türkiye, Fransa, Meksiko, Kıbrıs, İspanya ve İngiltere'deki kamu ve özel koleksiyonlarda görmek mümkündür. Kıbrıs'ta Yuka Blend Sokak Sanatı Festivali'nin sanat direktörü  ve ARUCAD Güzel Sanatlar Okulu'nda öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Kıbrıs'ta engelliler ve mahkumlar da dahil olmak üzere dezavantajlı gruplarla ve  İspanya’da farklı profesyonellerle ve kurumlarla expressive art atölyeleri düzenlemektedir. Eserleri, çeşitli kitlelere hitap eden ve sınırları aşan transnasyonal bir boyuta sahiptir. 'Territories' adlı sergisi aynı anda Barselona’daki Fransız Enstitüsünde ve Lefkoşa'daki Artos Galerisinde sergilenmiştir.
Eserleri Kıbrıs'ta 2017 Avrupa Kültür Başkenti Baf'ta sergilenmiştir.

Son zamanlarda Lefkoşa'da Melankoli sergisinde ve Barselona'da Tat Vila resim ödülünde finalist olarak sergilenmiştir.

Aslı Bolayır is a recognized artist and art therapist educated in France and Spain. She employs sewing, collage, and lithography to weave diverse stories together.

Aslı completed her undergraduate and graduate studies in the art department at École des Beaux-Arts de Marseille in France, and her postgraduate art therapy education at IATBA, Interdisciplinary Institute of Art Therapy, in Barcelona, Spain. 

Her works have been displayed internationally, including cities like Marseille, Amsterdam, Istanbul, London, Toscana and Mexico City and purchased by the State Collections of both the TRNC and the Republic of Cyprus. Her art graces public and private collections in Sweden, Turkey, France, Mexico, Cyprus, Spain and the UK. Aslı believes that art can help us to transform our daily life and face challenges creatively. In her workshops, art serves as a resistance space, guiding personal transformation and emotional healing. In Cyprus she was Artistic Director of Yuka Blend Street Art Festival and worked as a teacher at ARUCAD School of Fine Arts. Currently she  conducts expressive art workshops with all age groups and social classes from professionals and corporations in Barcelona to marginalized groups, including the disabled and prisoners in Cyprus.  Her work has a transnational dimension, addressing diverse audiences and crossing borders. Her 'Territories' exhibition was showcased at Institute Français de Barcelone and Artos Gallery in Nicosia simultaneously. She exhibited at Capital Culture of Europe Pafos 2017 in Cyprus.

Recently she exhibited in the Melancholia exhibition in Nicosia and was a finalist in the Tat Vila painting prize in Barcelona.