menü
Güneş Kozal

Güneş Kozal

1979, Kıbrıs doğumlu olan sanatçı, 2001 yılında mezun olduğu Bilkent Üniversitesi, Tiyatro bölümünün ardından oyunculukta profesyonel yaşamına İstanbul’da başlar. Uzun yıllar Bakırköy Belediye Tiyatrolarında oyunculuk yaparken, dizi, sinema seslendirme gibi sektörlerde de deneyim kazanır. Oyunculuk mesleğine dair duyduğu merak, süreç içerisinde onu Haliç Üniversitesi, “İleri Oyunculuk” Yüksek Lisans Programına yönlendirir. 

Mesleki kariyerini gerek kurumsal gerekse özel tiyatrolarda devam ettirirken bir yandan da üniversitelerde -Yakın Doğu Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesi Oyunculuk Bölümlerinde- ders verir. 


Yeditepe Üniversitesi G.S.F. Tiyatro Bölümünün ev sahipliği yaptığı “Michael Chekhov Europe Oyunculuk Atölyesi”nin 7 modülünde aktif olarak bulunur; katıldığı son 3 modülün proje sorumluluğunu üstlenir. 2016 yılında Atina, Attis Theatre, “Theodoros Terzopoulos Oyunculuk Metodu” sertifika programına katılarak, 150 saatlik sertifika programını başarıyla tamamlar.  

İstanbul Üniversitesi, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Anasanat Dalında başladığı doktora programı onun oyunculuk mesleğinde iyice derinleşmesine olanak sağlar. Oyunculuğu bir deneyim olarak gören, gerçekle bağlantısını algılar, duyular, sezgiler, imgelem, mevcudiyet, zamansallık, uzamsallık ve bedenlerarasılık yoluyla bulmaya gayret eden bir arayışın içinde tezini yazmaya koyulur.  Oyunculuğun çağımıza nasıl yöneleceğini, beceri ve gelişimini gerçekleştirebileceği araçları tanımlamaya çalışır.  Oyuncunun özgürleşmesine yarayacak anahtar araçlara odaklanan bir atölye tasarlar ve uygular.  Bu uygulamada sahneyi fenomenal bir alan olarak açmak için oyuncu bedeninin kendi özgünlüğü içinde yaratıma katılmasını, bir deneyim içine çağrılmasını hedef alır. 

Sanatçı şu anda kendi özgün ve bağımsız işlerini 22/11 Performans Topluluğu üzerinden sürdürürken, ARUCAD Üniversitesi’nde, Oyunculuk Bölümü Başkanı olarak görevine devam etmektedir.