menü
Handan Ergiydiren

Handan Ergiydiren

1970 Ankara doğumlu sanatçı, 22/11 dolayımında; dans,tasarım, tiyatro ve sesin kesiştiği yerde “zamanımızın anlatısını” arayan disiplinlerarası bir yaratıcıdır. Tasarladığı tüm sahne yapıtlarında izleyiciye doğrudan ulaşmanın, onu canlı bir deneyim yaşatmanın peşindedir. Hem yaratım hem de sahneleme süreçlerini birer “hayalet çağırma” gibi benimseyerek, beden-zihinleri birer “perili ev” kabul eder ve tüm “gelen”lerin işgaline izin verir. Rastlantı, kaza ve sapmaları kucaklayarak, bedensel zeminde mekân odaklı ve metin etkilenimli ifadelere yönelir.

Kuğu Bale okulundaki öğrenimi ardından; ODTÜ Çağdaş Dans Topluluğu (1986-89), Balemodern-Ankara (1990-97) ve 22/11’in (2006-…) kurucusu, sanat yönetmeni ve yürütücüsüdür. 

ODTÜ End. Ür. Tasarımı (lisans), Hacettepe Üniv. Tiyatro Bölümü (yüksek Lisans), Trinity Laban-London Dance Studies(Master) ve Ankara Üniv. Tiyatro Bölümü (doktora) derecelerine sahiptir. 

Hacettepe Üniversitesi Konservatuvarı başta olmak üzere; Bilkent, Başkent, Kadir Has, Fatih Sultan Mehmet Vakıf, Doğuş, Haliç, Muğla Sıtkı Koçman üniversitelerinde çağdaş dans-performans-oyunculuk-tasarım alanlarında bir çok ders vermiştir.

Dans-performans yapıtları İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Londra, New York, Lizbon, Selanik ve Girne’de çeşitli organizasyonlar içinde seyirciyle buluşmuştur.

Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatrolarında pek çok tiyatro yapımında koreograf olarak imzası bulunan sanatçı iki kez Yılın Koreografı Ödülü kazanmıştır.

Hacettepe Üniversitesi Modern Dans Sanat Dalı ile ARUCAD Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin YÖK onaylı müfredatlarını yazmıştır. 

Halen ARUCAD Çağdaş Dans Bölümünün Başkanı olarak çalışmakta ve bağımsız sanat çalışmalarını 22/11 adı altında sürdürmektedir.

Born in Ankara in 1970, Handan Ergiydiren is an interdisciplinary creator who seeks the narrative of our time at the intersection of dance, design, theater, and sound. In all of her stage works, she aims to directly reach the audience and provide them with a live experience. Embracing both the creative and staging processes as akin to "summoning ghosts," she regards bodies and minds as "haunted houses," allowing for the invasion of all that comes. She produces site-focused, text-oriented and movement-based performance projects and her works are open to deviations, alterations, derangements.

Following her early dance education at the Kuğu Ballet School, she founded and served as artistic director and executive of Middle East Technical Univ. Contemporary Dance Ensemble (1986-89), Balemodern-Ankara (1990-97), and 22/11 (2006-...). She holds degrees in Industrial Product Design (undergraduate) from ODTÜ, Theater Arts (graduate) from Hacettepe University, Dance Studies (Master) from Trinity Laban-London, and a doctorate in Theater Arts from Ankara University.

She has taught numerous courses in contemporary dance, performance, acting, and design at institutions including Hacettepe University Conservatory, Bilkent University, Başkent University, Kadir Has University, Fatih Sultan Mehmet Foundation University, Doğuş University, Haliç University, and Muğla Sıtkı Koçman University.

Her dance-performance works have been presented in various organizations in Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa, London, New York, Lisbon, Thessaloniki, and Girne. As a choreographer, she has left her mark on many theater productions at State Theaters and Istanbul City Theaters, winning the Choreographer of the Year Award twice.

She has developed the curricula for the Department of Modern Dance at Hacettepe University and the Music and Performing Arts Faculty at ARUCAD Arkın Creative Arts and Design University, both approved by the Higher Education Council (YÖK). 

Currently, she serves as the Chair of the Contemporary Dance Department at ARUCAD and continues her independent artistic endeavors under the name 22/11 Performance Project.