menü
Halil Duranay
ARKHE Direktörü

Halil Duranay

Duranay, 2010 yılında DAÜ Siyaset Bilimi Bölümü’nde lisans, 2012 yılında DAÜ İletişim & Medya Çalışmaları’nda yüksek lisansını tamamladı. Hala aynı üniversitede doktora eğitimine devam ediyor.

Duranay, 2012 yılında Kâmil Savaş ile birlikte göçebe yayınevi Kült’ü kurdu. Avangard sanat, deneysel edebiyat ve eleştirel düşünce alanlarında çeviri ve telif eserler yayınlayan Kült’ün hala genel yayın yönetmenliğine devam ediyor.

2008 – 2020 yılları arasında Gonzo Corpus, NULL, Zoomozofon, Çağrılmayan Cemaat dergilerini kurdu, yönetti ve birçok sayı yayınladı. 2013 yılından beri Kültürel Çalışmalar, Semiyoloji, Görsel Algı, Medya Teorisi gibi alanlarda Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesin’de dersler verdi. Duranay hala Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü yarı-zamanlı hocalarındandır.

Koleksiyonerlik ve küratörlük alanlarındaki çalışmalarına 2016 yılından beri Black Kentaur projesinde devam eden Duranay, çeşitli özel koleksiyonlara danışmanlık yapmaktadır ve belli aralıklarla koleksiyonerlik eğitimleri ve müzayedeler düzenlemektedir. 2018 yılında televizyon için Buluntular & Kalıntılar adında on üç bölümlük mikro tarih ve koleksiyonerlik programını hazırladı ve sundu.

2018 yılında Lefkoşa’da Rüstem Kitabevi’nin renovasyon sürecine dahil oldu, kültür ve sanat danışmanı olarak beş yıl boyunca aralarında Olga Rauf, İsmet Tatar, Cevdet Çağdaş, İsmet Vehit Güney, Emel Samioğlu, Günay Güzelgün, Pınar Yeşilada, Ceren Asmaz gibi sanatçıların sergilerinin yer aldığı otuzdan fazla sergi düzenledi ve birçok kültür projesini Lefkoşa’ya kazandırdı. Duranay, aralarında Jacques Vaché, Andre Breton, Enis Batur, Ulus Baker, Georges Bataille, Oswald de Andrade, Daniil Kharms, Carol Hanisch, d.a.levy, Aram Saroyan, Robert Desnos, Fernando Pessoa, William Blake, Jacques Rigaut, Gabriel de Tarde gibi önemli yazarlara ait elliden fazla kitabı yayına hazırladı. 2016 yılında dünyadaki en kapsamlı Dada antolojilerinden biri olan Dada Bakire Bir Mikroptur kitabını derledi.

Uluslararası ve ulusal birçok dergi ve dijital platformda akademik makaleleri ve performans metinleri yayınlanan Duranay hala Reportare’de yazmaya devam etmektedir.

Duranay’ın yayınlanmış kitaplarından bazıları şunlardır; Likantropi (2012), Acephale (2013), Saeculum Obscurum: Karanlık Çağ Diyetleri (2016), Konuşan Köpek: Aydın, Akademi & Ahmaklar Üzerine (2020), Fantom Ağrı (2021).